Kiedy urodził się Jezus?

Kiedy urodził się Jezus?

Kiedy urodził się Jezus?
Kiedy urodził się Jezus?

Kiedy urodził się Jezus?  odp. Jezus urodził się wczesną jesienią.

Przybliżoną datę narodzin Jezusa możemy ustalić, w prosty sposób, cofając się o 33 lata od daty jego śmierci, a śmierć tu na ziemi nastąpiła poprzez ukrzyżowanie jego fizycznego ciała. Ukrzyżowanie Jezusa odbyło się wiosną, w dniu Paschy czyli 14 Nisan 33 roku n.e. (ta data co roku wypadała na inny dzień tygodnia.) (Jana 19:14-16).

Ponieważ Jezus miał około 30 lat, gdy rozpoczął swoją trzyipółletnią służbę, musiał urodzić się wczesną jesienią 2 roku p.n.e.

(Łukasza 3:23).


 Biblia nie podaje konkretnej daty narodzin Jezusa.
 Chociaż Biblia nie udziela bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, kiedy urodził się Jezus, to zawiera dwie informacje, które prowadzą do wniosku, że nie mogło to być 25 grudnia.


 1. Spis ludności. Krótko przed narodzinami Jezusa Cezar August zarządził, „by dokonano spisu całej zamieszkanej ziemi”. W tym celu każdy musiał udać się „do swego miasta”, a taka podróż mogła zająć tydzień lub dłużej (Łukasza 2:1-3). Nakaz ten — mający zapewne usprawnić ściąganie podatków i pobór do wojska — mógł budzić niezadowolenie o każdej porze roku. Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by August zmuszał wielu swoich poddanych do długiej wędrówki w okresie zimowym.

 2. Kiedy Jezus się urodził to w tym czasie pasterze ‛przebywali pod gołym niebem i strzegli nocą swych trzód’ (Łukasza 2:8). Książka: "Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa" (tłum. J. Lasocka)  Linl do ksiązki
potwierdza, że „stada przebywały pod gołym niebem. Wyprowadzano je na tydzień przed Paschą [pod koniec marca], a przepędzano z powrotem (...) w połowie listopada”. Dodaje też, że „zimowały w owczarniach, a szczegół ten wystarcza do stwierdzenia, że tradycyjna data Bożego Narodzenia, obchodzonego w zimie, nie może być dokładna, skoro Ewangelia mówi, że pasterze przebywali w polu”.

 

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzi się 25 grudnia?


 Dlaczego na obchody Bożego Narodzenia wybrano 25 grudnia, skoro nie ma dowodów, że Jezus się wtedy urodził? Britannica — edycja polska podaje, że prawdopodobnie celem było „uzgodnienie tej daty z rzymskim pogańskim świętem oznaczającym ‚narodziny niezwyciężonego słońca’”, obchodzonym w czasie przesilenia zimowego. Zdaniem wielu biblistów chodziło o to, żeby „chrześcijaństwo nabrało głębszego znaczenia dla nawróconych pogan” (The Encyclopedia Americana).

   

TAGI: urodziny, Jezus, data, urodzin, Chrystusa, Jezusa, święta, chrześcijanin, Biblia, ewangelia, Palestyna, aramejski, czasy, historia, magisterium, życie, rodzice, Boże, narodzenie, choinka, pascha, Nisan, Isus,


Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa pdf pobierz download
Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa doc
Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa mobi
Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa epub.

Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa ebook za darmo
Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa pdf ebook do pobrania

La vie quotidienne en Palestine au temps de Jesus