Archeologia biblijna

Archeologia biblijna

Archeologia biblijna
Zwojów znad Morza Martwego, deadseascrolls.org.il

Izraelski Urząd Starożytności uruchomił w 04.02.2014 roku  drugą, zaktualizowaną i rozszerzoną wersję Cyfrowej Biblioteki Zwojów znad Morza Martwego.

Odnowiona strona zawiera 10 tysięcy nowych zdjęć manuskryptów z Qumran wykonanych w wysokiej rozdzielczości, z opisem i możliwością dużego przybliżenia. Dołączą one do opublikowanej rok temu reszty najcenniejszego zbioru rękopisów biblijnych.

Poza nowymi zdjęciami, które od 04.02.2014 roku można oglądać i badać za darmo online, na zaktualizowanej stronie dodano też wyjaśnienia odnoszące się do różnych manuskryptów, na przykład księgi Wyjścia zapisanej pismem paleohebrajskim, ksiąg Samuela czy pism pozabiblijnych przypisywanych wspólnocie z Qumran.


Cyfrowa Biblioteka Zwojów znad Morza Martwego powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Leona Levy’ego, we współpracy z rządowym Izraelskim Urzędem Starożytności (IAA), który jest właścicielem zwojów, oraz z internetowym gigantem Google, który wsparł projekt najnowocześniejszą technologią, między innymi funkcjonalną wyszukiwarką.

 

Tutaj zaktualizowana Cyfrowa Biblioteka Zwojów znad Morza Martwego:

www.deadseascrolls.org.il